Biblioteka

„Czytamy z Sercem”

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to  inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
     Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. 
      29 września cała społeczność szkoły  wzięła udział w akcji poprzez wysłuchanie tekstów czytanych poprzez radiowęzeł.

Organizatorzy  akcji – nauczyciele bibliotekarze


Akcja Narodowe Czytanie w SP nr 14

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza lekturą XI odsłony Narodowego Czytania

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” było doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 3 września odbyła się 11. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 2 września 2022. Uczniowie klas 1 –8 wysłuchali fragmentu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w których Para Prezydencka czytała fragmenty „Ballad i romansów”.

W tym roku postanowiliśmy postawić na słowo „czytanie”, podkreślić je i zaakcentować. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Uczniowie z klas 4 –  8 otrzymali wydrukowany tekst „Ballad i romansów” do wspólnego czytania na lekcjach języka polskiego.

Do naszej Akcji Narodowego Czytania zaprosiliśmy dyrektora naszej szkoły.  Dokładnie o godzinie 9.30 i 11.30 z głośników można było usłyszeć głos pana dyrektora  Piotra Zaraski czytającego balladę pt.: „Powrót taty”.
W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.

Dziękujemy za aktywny udział w Akcji Narodowe Czytanie wszystkim uczniom i nauczycielom, a także dyrekcji naszej szkoły.

Zgodnie z zapowiedzą Prezydenta RP lekturą, którą usłyszeć będzie można w kolejnym wydaniu Narodowego Czytania, w 2023 roku będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 

RATOWNICY CZYTELNICTWA

Katarzyna Pawłowska

Teresa Tomczyk

Anna Karwalska

Ewelina Kantorska


Podręczniki

W nowym roku szkolnym 2022/23 nauczycielki bibliotekarki przygotowały ok 5000 podręczników wraz z ćwiczeniami dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Życzymy powodzenia i samych sukcesów w nauce.Spotkanie autorskie z Agnieszką Dąbrowską

17 maja   w  naszej szkole odbyło się spotkanie z autorką Agnieszką  Dąbrowską poświęcone jej najnowszej książce ,,Za duży na bajki’’ . W spotkaniu wzięły  udział wszystkie klasy 4-7. Wydarzenie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną.


Biblioteka szkolna – dary

Biblioteka szkolna prężnie się rozwija i powiększa swój katalog nie tylko dzięki odgórnemu finansowaniu, ale także dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi bibliotekami, wydawnictwami, a także dzięki Państwa wsparciu.

Na ten moment otrzymaliśmy od naszych wspaniałych uczniów ok. 700 darów książkowych, które są skatalogowane – wpisane do księgozbioru bibliotecznego i z których można już korzystać. Są to lektury, bajeczki, książki popularnonaukowe, encyklopedie, słowniki. Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie i jeśli to możliwe o dalszą pomoc w budowaniu księgozbioru bibliotecznego z którego będą mogli korzystać nasi uczniowie.

Nowości wydawnicze oraz literaturę w języku ukraińskim dla naszych nowych uczniów otrzymaliśmy od wydawnictw Media Rodzina, Publicat, Papilon, Czerwony Konik, Zakamarki, Znak, Nowa Era.

Nawiązaliśmy także współpracę z Fundacją The Magic Coat – Magiczny Płaszcz z siedzibą w  Australii, która przekazała nam 80 książek dla uczniów z klas przygotowawczych.

Magiczny płaszcz – Tworzenie spokojnych, pewnych siebie i troskliwych dzieci | Magiczny płaszcz (themagiccoat.com)

Księgozbiór naszej biblioteki wsparły także Biblioteka Kraków, Biblioteka UJ, Biblioteka Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 w Krakowie. Z tych źródeł pozyskaliśmy ok. 1000 książek. Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności Panu Tomaszowi Rachwalskiemu za pomoc w transporcie nabytych pozycji.

W trosce o naszych czytelników staramy się tworzyć jak najciekawszy księgozbiór dostosowany do potrzeb uczniów i nauczycieli.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej!!!

Anna Karwalska

Katarzyna Pawłowska


Tydzień bibliotek

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.


Plecaki

Biblioteka szkolna nawiązała współpracę z Kołem Naukowym Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem było pozyskanie wsparcia dla uczniów z Ukrainy uczących się w Oddziałach Przygotowawczych. Dzięki tej współpracy uczniowie otrzymali plecaki, w których znajdowały się  min. materiały plastyczne, bidony, śniadaniówki.

Cieszymy się, że mogliśmy pośredniczyć w tak szczytnym przedsięwzięciu oraz dziękujemy wolontariuszom z Koła Naukowego Amerykanistyki UJ za pomoc i hojne wsparcie naszych uczniów.

Katarzyna Pawłowska

Anna Karwalska


Wyniki Konkursu na najciekawszą recenzję książki

Miło nam poinformować o wynikach Konkursu na najciekawszą recenzję książki.
Zadaniem uczniów  było napisanie  recenzji dowolnie wybranej i przeczytanej książki.

Konkurs adresowany był do uczniów klas  4-7. 

Celem konkursu było :
Popularyzowanie twórczości literackiej, propagowanie idei czytania i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Pobudzenie wyobraźni, kreatywności i aktywności twórczej dzieci i młodzieży szkolnej.
Kształtowanie umiejętności wyrażania refleksji i opinii o dziele literackim.
Zdobywanie nowych umiejętności językowych.
Kształcenie umiejętności pisania krótkich wypowiedzi w języku polskim.


Konkurs zorganizowany był przez nauczycieli bibliotekarzy i polonistkę panią Teresę Tomczyk w ramach Zespołu Polonistów.

Wyniki ogłoszone przez komisję konkursową :


1 miejsce: Zosia Kozikowska kl. 5a za recenzję książki „Mikołajek”

2 miejsce: Hania Dyrda kl. 4 c za recenzję książki „Córka bajarza”

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.  Serdecznie gratulujemy Laureatom i dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie.

 

Świąteczne Kartki Dobroczynne dla szkół

Mały Samorząd wraz z biblioteką szkolną przystąpił do   udziału w kampanii charytatywnej „Świąteczne Karki Dobroczynne” prowadzonej przez Stowarzyszenie Sursum Corda.  Uczniowie mogli zakupić kartkę świąteczną wraz z kopertą w cenie 3 zł.  

W tym roku, dochód ze  sprzedaży kartek przekazywany jest na  pomoc Uchodźcom, zasilając Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy, prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda. W ten sposób pomagając, chcemy także wrócić do pięknego zwyczaju wysyłania tradycyjnych, świątecznych kartek.


Wiosna już, a Wielkanoc tuż…tuż…

W naszej bibliotece zawitała już wiosna a Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Życzymy  naszym Czytelnikom oraz ich Rodzicom wielkanocnej radości, pokoju, budzenia się z wiosną marzeń i nadziei. Lektur i wzruszeń co życie odmieniają oraz pięknych chwil w codzienności.

Panie bibliotekarki

 


,, Najpiękniejsza zakładka do książki”

 Biblioteka szkolna w lutym 2022r. zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem:

,, Najpiękniejsza zakładka do książki”.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego, doskonalenie sprawności manualnych oraz rozbudzanie świadomości poszanowania książek.

Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką plastyczną. Zakładki  wykonane zostały różnymi technikami np.  rysunek, wyklejanie, wyszywanie, ozdabianie bibułą. Do biblioteki szkolnej spłynęło ponad 50 zakładek. Każda praca została nagrodzona drobnym upominkiem ufundowanym przez Radę Rodziców.

A oto najpiękniejsze zakładki wykonane w ramach konkursu:


Pasowanie na Czytelnika

Pasowanie na Czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. Było to wydarzenie, na które uczniowie czekali z utęsknieniem. Dzieci zaznajomiły się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz poznały szczegółowe zasady wypożyczania i zwrotu książek. Pierwszoklasiści z wielką powagą wypowiedzieli słowa przysięgi. Na pamiątkę każde z nich otrzymało dyplom oraz książkę „ Pierwsze abecadło’’ przekazaną przez Instytut Książki w ramach trwającej kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, która wspiera czytelnictwo wśród dzieci. Otrzymane książeczki są tak dobrane, aby rozwijały dziecięcą wyobraźnię, wzbogacały słownictwo i przede wszystkim rozbudziły u każdego pierwszaka pasję do czytania.

Życzymy wszystkim małym czytelnikom cudownych przygód z nowymi bohaterami książek. Nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy


Szkolny konkurs BEZPIECZNI W SIECI

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 4-7 do udziału w szkolnym konkursie „Bezpieczni w sieci”.

  • Konkurs polega na przygotowaniu najciekawszych materiałów promujących bezpieczeństwo i kulturę w sieci (np. ulotka / plakat / prezentacja multimedialna)
  • W tym roku hasło akcji brzmi: „Działajmy razem!”.
  • Udział w konkursie mogą brać uczniowie indywidualnie lub w zespołach 2-osobowych.
  • Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni. Najlepsze materiały zostaną wykorzystane do promocji bezpieczeństwa w sieci na terenie naszej szkoły.
  • Prace konkursowe prosimy podpisywać i oddawać do nauczyciela informatyki do dnia 28.02.2022.

Ratownicy czytelnictwa

Nasz Szkoła przystąpiła do projektu Ratownicy czytelnictwa zainicjowanego  przez Fundację Powszechnego Czytania. Ratownicy czytelnictwa, to wspólnota edukatorów-liderów, którzy pracują razem, wspierając się wzajemnie, na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci. Wizją pomysłodawców akcji jest, by uczniowie i nauczyciele rozwijali się wszechstronnie, troszczyli się o siebie nawzajem, dbali o otaczający świat, potrafili rozmawiać ze sobą rozumiejąc się i szanując wzajemnie. Czytanie książek buduje takie społeczności.

JAK CZYTAĆ Z DZIECKIEM?


Konkurs Pięknego Czytania

Miło nam poinformować o wynikach Konkursu Pięknego Czytania ,,W zaczarowanym świecie książek’’. Celem konkursu było zachęcenie do czytania, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa, przybliżenie literatury dziecięcej, nauka rywalizacji w przyjemnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Konkurs zorganizowany przez bibliotekarzy szkolnych oraz polonistkę Panią Teresę Tomczyk w ramach Zespołu Polonistów.

Laureaci klas 1-3

I miejsce Bartosz Tajnert  kl.2c

II miejsce Karolina Misiewicz kl.3b  i  Lena Jastrząb kl.3b

III miejsce Kacper Pietruszka kl.1c

Laureaci  klas 4-7

I miejsce Julia Dziubina kl.4d

II miejsce Paweł Żmudzki kl.4d

III miejsce Serogina Valeriia kl.7b

Laureaci wyłonieni w klasie 1b

I miejsce Nina Furtek

II miejsce Julia Tokarz

III miejsce Leon Olszewski

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział!


Życzą nauczyciele bibliotekarze Anna Karwalska i Katarzyna Pawłowska

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Ubierz się w książkę, czyli konkurs na Sleeveface”

Komisja Konkursowa nagrodziła najlepsze prace

I miejsce: Julia Grzybczyk klasa 7b

II miejsce: Magdalena Święch klasa 4b

III miejsce: Kacper Bugała klasa 4c

Gratulujemy!

Katarzyna Pawłowska, Anna Karwalska, Sylwia Łapcik


Aktywna promocja czytelnictwa

Uczniowie klasy 2c, którzy fascynują się piłką nożną oraz literaturą, napisali z własnej inicjatywy książkę. Książeczka opowiada o zmaganiach  piłkarskich i  jest ładnie ilustrowana. Gratulujemy ciekawych pomysłów, chęci i zapału, aby właśnie w taki sposób spędzać wolny czas.

Czekamy na kolejne książeczki, które jak wiemy już się piszą 🙂


Cyberbezpieczeństwo – warsztaty w Artetece

Kolejne spotkanie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, tym razem w formie zdalnej. Uczniowie klasy 5a odbyli wirtualny spacer po Artetece, zapoznali się z zagrożeniami w Internecie, dowiedzieli się jak dbać o bezpieczeństwo w sieci. Spotkanie zorganizowane przez bibliotekę szkolną i nauczyciela informatyki.

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania nauczyciele klas 1-3 we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowali obchody tego ważnego święta, czytając w klasach na głos fragmenty literatury dziecięcej.


IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!

Nasza Szkoła dzięki wsparciu Rady Rodziców przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii społecznej IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. W poprzednich edycjach kampanii wzięło udział kilka tysięcy szkół z Polski i zagranicy, których uczniowie wysłali ponad 2 miliony kartek do swoich bliskich oraz osób samotnych i potrzebujących.

DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:

Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi – możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
To naprawdę łatwe i fajne.

 


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych październik 2021 r.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek klasy 2a i 6a świętowały  wizytą w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Arteteka to nowoczesna przestrzeń, gdzie czytelnicy mogą rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć własne projekty. Czytelnicy znajdą tam kolekcję filmów, książki i czasopisma, gry planszowe, bogatą ofertę płyt, zbiory komiksu, pianino cyfrowe, PlayStation 3 i 4,  i wiele innych.

 


Akcja „Podziel się książką”

 


Spotkanie autorskie z pisarzem Panem Arturem Jasińskim

 


Spotkanie autorskie z pisarką Panią Ewą Stadtmuller

We wrześniu biblioteka szkolna i klasy 2 miały  przyjemność gościć  znaną i lubianą krakowską pisarkę panią Ewę Stadtmuller. Uczniowie zapoznali się z procesem powstawania książki, przypomnieli sobie znane krakowskie legendy. Każdy miał możliwość zakupu książeczki z autografem.


Regulamin biblioteki i czytelni w SP 14 w Krakowie

Regulamin podręczników

Zał. nr 1a

Zał. nr 1b

Zał. nr 2