Zespół psychologiczno-pedagogiczny

 

 https://m.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&feature=youtu.be

 


 
 Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny i oba te dni są powodem do radości oraz nadziei. Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Jej przyczyną jest nadmiar materiału genetycznego pod postacią dodatkowego trzeciego chromosomu 21 pary chromosomów – stąd też wzięła się data obchodzenia Światowego Dnia Zespołu Downa.
Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:600 urodzeń i nie ma związku z płcią, w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek.

Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa oraz ich potrzeby, a także zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Jest to też symbol tolerancji i akceptowania różnorodności.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w Zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) w różnych, wesołych kolorach! 

Niech ten Dzień będzie dla wszystkich radosnym świętem, a życie osób z zespołem Downa niech będzie barwne i szczęśliwe.

Pod linkiem znajdziecie więcej informacji, a także zadania i zabawy

https://eu.docs.wps.com/l/sIMLp24cp3d6moAY?st=0

 

6 marca Europejski Dzień Logopedy

Wszystkim logopedom życzymy wielu sukcesów w pracy przez cały rok !

6 marca to Europejski Dzień Logopedy, który obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce obchodzony jest od 2007 roku. Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej i ma ono na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem.

Kiedy do logopedy ?

 W 1 roku życia:

 •  nie wypowiada samodzielnie kilku prostych wyrazów np. baba, mama, papa,
 • nie rozumie prostych poleceń popartych gestem, nazw znanych osób, przedmiotów, czynności.

W 2 roku życia:

 • nie zaczyna łączyć wyrazów (nie pojawiają się wypowiedzi dwuwyrazowe np. mama am, tata papa, baba da itp.),
 • nie pojawiają się początki fleksji – najpierw deklinacja np. kot – koty, mama – mamy itp.

W 3 roku życia:

 • nie buduje wszystkich typów zdań złożonych podrzędnie i współrzędnie,
 • nie wypowiada prawidłowo głosek: k, g, f, w, t, d, n, l, ś, ź, ć, dź.

W 4 roku życia:

 • nie wypowiada prawidłowo głosek: s, z, c, dz.

W 5 roku życia:

 • nie wypowiada prawidłowo głosek: sz, ż/rz, cz, dż.

W 6 roku życia:

 • nie wypowiada prawidłowo głoski: r.

W 7 roku życia:

 • ma znaczne trudności z nauką czytania i pisania,
 • podczas czytania myli litery podobne np. d-b.

Ponadto, skonsultuj się z logopedą, gdy niepokoją Cię:

 • opóźnienia w rozwoju mowy (w porównaniu do rówieśników),
 • wkładanie języka między zęby podczas mówienia,
 • mowa bezdźwięczna np. „półka” zamiast „bułka”,
 • budowa narządów mowy,
 • słaba sprawność narządów mowy (np. dziecko nie potrafi wykonać prostych ćwiczeń logopedycznych zgodnie z normami rozwojowymi),
 • w każdym momencie, gdy mamy wątpliwości , co do prawidłowości rozwoju mowy i komunikacji.

 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Choruje na nią blisko – 350 milionów ludzi. W Polsce – 1.5 miliona ludzi. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami zaburzenia depresyjne są diagnozowane u 19-32% MŁODZIEŻY W WIEKU 13-17 LAT. Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem, niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, samookaleczenia lub wręcz uporczywe myśli samobójcze. Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji, chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Depresję można a wręcz powinno się leczyć- znaleźć pomoc. Osoby, które podejrzewają, że mogą cierpieć na depresję, bądź zauważają objawy u swoich bliskich powinny skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Najlepiej udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz będzie mógł ocenić stan pacjenta i zalecić dalsze postępowanie – psychoterapeutyczne czy
farmakologiczne.

NIE BĄDŹ OBOJETNY – REAGUJ
NIE POZWÓL WYGRAĆ DEPRESJI- PAMIETAJ NIE JESTEŚ SAM