Spotkanie integracyjne „POZNAJMY SIĘ”

19 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich oraz ich rodziców „Poznajmy się”.

Wśród naszych Sąsiadów od wielu lat mamy przyjaciół z Ukrainy. Po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą ich liczba znacznie się powiększyła. W Szkole Podstawowej nr 14 w Krakowie mamy obecnie ponad 80 uczniów z Ukrainy. Zarówno w oddziałach przygotowawczych jak i w klasach ogólnodostępnych.

Dlatego też zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne polsko-ukraińskie, na które przybyli uczniowie jak również ich rodzice i bliscy. W ostatnich miesiącach ukraińskie Dzieci miały okazję poznawać Polskę, jej zwyczaje i święta. To spotkanie było czasem, aby poznać bliżej naszych sąsiadów.

Środki zostały pozyskane z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), dzięki współpracy realizowanej w 2022 roku przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Rozpoczęliśmy o godzinie 17:00 i do godziny 20:00 trwała świetna zabawa. Przez szkolne korytarze i sale lekcyjne przewinęło się blisko 300 uczestników. To wspaniały wynik świadczący o potrzebie organizacji takich spotkań.

Odbyły się warsztaty pn. Skarby Ukrainy gdzie zapoznawano się z kulturą, legendami, strojami i zabytkami Ukrainy, które były prowadzone przez podróżników z firmy Poznajemy Świat. Bardzo dużą popularnością cieszyły się warsztaty pn. lalki-motanki podczas, których każdy uczestnik wykonał swoją lalkę, tradycyjną ukraińską metodą.

Była nauka tańców ukraińskich takich jak: kozaczok, arkan, kołomyjka, hucułka, hopak oraz wspólna zabawa przy tańcu. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, przymierzania strojów ukraińskich oraz kawiarenki z degustacją smakołyków ukraińskich takich jak: sernik lwowski, miodownik, zefirki oraz ryby suszone i wiele innych nowych smaków.

Były rozmowy, wymiana doświadczeń i stworzenie bazy usług sąsiedzkich.