Dzień bez plecaka

W środę, 15 marca 2023 r. w naszej szkole obchodzony był Dzień bez plecakaz ang. no backpack day. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Zabawa polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, zabawny sposób.
Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – aktywistka i założycielka fundacji, dzięki której z zebranych datków kupowane są w pełni wyposażone plecaki a następnie wysyłane do państw Afryki.
Podczas No backpack day dzieci przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. W ten sposób chcą zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Uczniowie naszej szkoły zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole sklepowe wózki, mikrofalówkę, kosze na zakupy, poszewki na poduszki, garnki, patelnie, klatki dla zwierząt, skrzynki na narzędzia, kosze na śmieci, opony a nawet materac (!) i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia.  Zobaczcie, jak sobie poradzić, gdy nie można wziąć plecaka.