Dzień bez plecaka

Dzień 28 maja 2024 r. został ogłoszony w naszej szkole Dniem bez plecaka. Była to przede wszystkim zabawa, która pozwoliła dzieciom i nastolatkom wykazać się kreatywnością, a przy tym nieco oderwać się od szkolnej rutyny.
Oczywiście uczniowie udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe itp. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.
Co ciekawe Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji i dobrej zabawy.