Akcja Narodowe Czytanie w SP nr 14

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza lekturą XI odsłony Narodowego Czytania

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” było doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 3 września odbyła się 11. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 2 września 2022. Uczniowie klas 1 –8 wysłuchali fragmentu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w których Para Prezydencka czytała fragmenty „Ballad i romansów”.

W tym roku postanowiliśmy postawić na słowo „czytanie”, podkreślić je i zaakcentować. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Uczniowie z klas 4 –  8 otrzymali wydrukowany tekst „Ballad i romansów” do wspólnego czytania na lekcjach języka polskiego.

Do naszej Akcji Narodowego Czytania zaprosiliśmy dyrektora naszej szkoły.  Dokładnie o godzinie 9.30 i 11.30 z głośników można było usłyszeć głos pana dyrektora  Piotra Zaraski czytającego balladę pt.: „Powrót taty”.

W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.

Dziękujemy za aktywny udział w Akcji Narodowe Czytanie wszystkim uczniom i nauczycielom, a także dyrekcji naszej szkoły.

Zgodnie z zapowiedzą Prezydenta RP lekturą, którą usłyszeć będzie można w kolejnym wydaniu Narodowego Czytania, w 2023 roku będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 

RATOWNICY CZYTELNICTWA

Katarzyna Pawłowska

Teresa Tomczyk

Anna Karwalska

Ewelina Kantorska